27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Türkiye Siber Saldırı Altında

Türkiye Siber Saldırı Altında

Gündem

27 Ekim Pazar günü öğlen saatlerinden itibaren Türkiye siber saldırı altında. Türk Telekom ve Garanti BBVA şirketlerinin teyit ettiği saldırı 27 Ekim Pazar günü 14:30 civarında başladı.

Türk Telekom yaptığı açıklamada "aldığımız önlemlerle yurt içi ve yurt dışı internet trafiğinde problem yaşanmamaktadır" dedi. Garanti BBVA ise DDOS atakları ile karşılaştıklarını ve bu saldırı karşısında kesintisiz mücadeleye devam ettiklerini bildirdi. Saldırının ilk başladığı saatlerde Garanti web sitesi ve mobil yazılımında aksamalar meydana geldiği belirtildi. Sonraki saatlerde Garanti Bankası ipleri taklit edilerek yapılan yansıtmalı saldırılar bir çok web sitesinin erişimini engelledi.

Dünyada pek çok ülke ve kurumun maruz kaldığı siber saldırılardan birinin yaşandığı ülkemizde konusunda uzman kurum ve kuruluşlar gerekli önlemleri alarak sistemlerin daimi çalışmasını sağlamaktadır.

Peki DDos Saldırısı Nedir?

DDOS yani Distributed Denial of Service (dağıtılmış hizmet engelleme) web kaynaklı yazılımlara yoğun trafik paketleri gönderilerek sistemin erişiminin engellenmesi işlemidir. Yoğun paketler ağ üzerindeki bant genişliğini kullanıp gerçek erişimlere bant genişliği bırakmayarak hizmet sıkıntısına sebep olmaktadır. DDos' karşı önlem olarak sistem yazılımlarının daima güncel tutulması gerekmektedir. Bunun yanısıra işletim sistemi ve tüm sistemlerdeki güvenlik duvarlarının aktif edilmesi gerekmektedir. Tüm alınan önlemlerden önce servis sağlayıcı şirketlerin bu konuda çok daha kapsamlı savunma mekanizmaları sunmaktadır. Ülkemizde de Türk Telekom şirketi önlem alarak siber güveliği sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir