01
Çrş, Ara
27 Yeni Haber

Türkiye'de Maske Sorunu Baş Gösterdi

Türkiye'de Maske Sorunu Baş Gösterdi

Gündem

Korona virüs salgını sebebiyle vatandaşların ihtiyacı olan ilk şey maskeler oldu. Ülkemizde maskelerin temini devlet tarafından ücretsiz olarak sağlanıyor. Ve de satışı yasaklandı. Ancak ücretsiz maske dağıtımındaki aksaklıklar yaşanıyor. Dışarı çıkmak zorunda olan vatandaşlar zor durumda kalıyor. Eczacılara maske ulaşmadığı içinse vatandaşlar ile aralarında gerginlikler yaşanıyor.

Türkiye'de korona virüs salgını sebebiyle en önemli konulardan birisi haline gelen maskeler sorun olmaya başladı. İlk başlarda korona virüs belirtisi taşıyan kişilerin maske takması zorunluyken şimdi herkes için zorunlu hale geldi. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu alanlarda maske takmayan kişilerin cezaya tabi tutulacağını belirtti.

E-Devletten Başvurular Alındı

Karaborsa ve fırsatçıların engellenmesi adına maske satışı da yasaklandı. Ardından yapılan açıklamada ücretsiz maske dağıtılacağını bunun için e-devletten başvuruda bulunulması gerektiği belirtildi. Ancak maskeler 20 yaş altı ve 65 yaş üstü için verilmeyecek. Başvuruda bulunan vatandaşlara ise haftalık 5 adet maske temini sağlanacak.

Önceleri kargo şirketi tarafından gelecek maskeler eczanelere dağıtılmaya kadar verildi. Ancak eczanelere yeteri kadar maske gelmediği için zor durumda kaldıklarını belirttiler.

İlginizi Çekebilir