17
Pz, Eki
29 Yeni Haber

Türk Biyoteknoloji Firması Test Kiti Geliştirdi

Türk Biyoteknoloji Firması Test Kiti Geliştirdi

Gündem

Dünyayı dehşete düşüren koronavirüs salgınını önleme ve teşhis çalışmalarının artması kapsamında bir Türk biyoteknoloji firması tarafından test kiti geliştirildi. Edinilen bilgilere göre firma tarafından üretilen kit 2,5 saat içerisinde sonuç verebiliyor. Kitin yapılan 2 aylık laboratuar çalışmalarının sonunda geliştirildiği öğrenildi.

Yurt Dışından Yoğun Talep

Koronavirüsün test edilmesi için üretilen kitin duyulmasının ardından firmanın ürettiği kite yurt dışından yoğun talep yaşandı. Firma çalışanlarının bu talebe cevap vermek amacıyla ara vermeden çalıştıkları öğrenildi. Ayrıca firmanın günde 500 bin adet kit üretim kapasitesine sahip oldukları öğrenildi.

Firma Genel Müdürü Test Kiti Hakkında Bilgiler Verdi

Koronavirüsün test edilmesi için test üretildiği haberinin yayılmasının ardından tüm dikkatler firma üzerine yoğunlaştı. Bunun üzerine firmanın genel müdürü geliştirdikleri kit hakkında bilgiler verdi. Firmanın genel müdürü geliştirdikleri kitin moleküler bir test olduğunu belirtti. Bu testin hastalarda bulunan virüsün Rna’sını ortaya çıkardığını açıkladı. Bunun ise üç aşamada gerçekleştiğini belirtti.

Genel müdür Onur Bilenoğlu’nun açıklamasına göre ilk olarak test için hastanın burnundan veya boğazından örnek alınıyor. Örnek alınmasından sonra Rna’nın izole edildiği ve kit sayesinde kişilerin virüs Rna’sına sahip olup olmadığı araştırılıyor. Genel müdürün açıklamasına göre alınan örneğin testinin sonuçlanması 2,5 saat içerisinde gerçekleşiyor.

İlginizi Çekebilir