27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

15 - 22 Nisan Turizm Haftası

15 - 22 Nisan Turizm Haftası

Gündem

Turizm ve uluslararası seviyede elde ettirdiği imkanlar sayesinde yatırımcılar ve iş hacmini geliştiren gelir ve döviz sağlayan iş alanları açılan sosyal ve kültürel olmak üzere hayatı etkileyen önemli toplumsal ve insanca fonksiyonları başaran bir özellik kazanmaktadır.

Bu nitelik dünyada turizme yönelik ulusal ilgiyi artırmış turizmden beklentileri olan ülkeleri bu endüstrinin gelişmesine yöneltmiştir. Döviz turizm yolu ile elde edilmesine yönelik faaliyetler bu sektörün milli ekonomide önem kazanması sonucunu doğurmuştur. Turizm sektöründe gelişme yaşaman ülkelerin ödemeler dengesine kazandırdığı olumlu katkı ekonomik açıdan turizmin faydalarının en önemli göstergesi halini almıştır. T

uristler bazı mevsimlerde sıklıkla konaklama-yeme-içme olmak üzere seyahat ve dinlenme, eğlenme, kültür, eğitim, spor gibi kavramlar niteliğinde seyahatler düzenleyerek bu aktiviteler üzerinde başka şehirler ve ülkelerde konaklamaktadır. Soyut hedeflerle devamlı olarak yaşadığı ve çalıştığı bölgeden başka bir bölgeye seyahat eden kişiler gittiği bölgede en az bir gece konaklayan ekonomik anlamda tüketici olan kişi ya da kişiler topluluğuna turist ismi verilmiştir. Turizm haftası olarak 15 ve 22 Nisan tarihleri arasında kutlamalar gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca Turizm haftası etkinliklerle şehirlerde düzenlenen tanıtım faaliyetleri ya da medya kuruluşlarının katkılarıyla ülkemizin ekonomisine katkılarını artırılması ve turizm gücünün yoğunlaşması adına çaba gösterilmektedir. Kültür ve turizm bakanlığı yurt ve dünya çapında düzenlediği etkinliklerle Anadolu'nun zenginliğini doğal özelliklerini tanıtmaya çalışmaktadır.

İlginizi Çekebilir