20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

TSK 3 Kıtaya Destek Veriyor!

TSK 3 Kıtaya Destek Veriyor!

Gündem

TSK'nın yurt dışındaki desteği Libya'nın asker istemesiyle 12 ülkeye yükseldi. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti resmi olarak Türkiye'den kara, hava ve deniz askeri desteği talep etti.

Gelen talebin karşılanması için Türkiye'nin Libya'ya askeri destek sağlaması halinde TSK'nın yurt dışına verdiği hizmet 3 kıta ve 12 ülkeye yayılmış olacak.

Libya'ya Türk Askeri Gidecek mi?

Kritik talebin ardından kamuoyunu meşgul eden bir soru da Libya'ya Türk askeri gidecek mi oldu? Askerimizin talebi karşılamak üzere Libya'ya gitmesi halinde desteğin 12 ülkeye çıkması bekleniyor.

Afganistan'dan Kosova'ya, Somali'den Lübnan'a, Katar'dan Bosna Hersek'e kadar pek çok ülkede üs ve askeri varlıkla temsil edilen Türkiye, Libya'ya destek vermesi halinde 12 ülkede resmen aktif görev üstlenmiş olacak.

Libya'dan Askeri Yardım Talebi Geldi

Mehmetçiğin 3 kıtada yaygın olarak hizmet vermesi tartışılırken Libya'dan gelen destek talebi, kamuoyunda tepki yarattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı "Biz davet edildiğimiz yere gideriz" açıklamasının ardından Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti resmi olarak Türkiye'den kara, hava ve deniz askeri desteği talep etti.

Yurt dışında en büyük üssü Somali'de olan Türkiye, başkent Mogadişu'da Somali ordusunu eğitmek üzere görev yapıyor. Kıbrıs'ta yaklaşık 40 bin aktif askerle görevine devam eden Türkiye'nin Azerbaycan'da da tatbikat ve eğitimleri devam ediyor. En fazla Türk askeri üssünün bulunduğu ülke ise Irak olarak biliniyor.

İlginizi Çekebilir