19
Sal, Eki
25 Yeni Haber

Trump, Azil İstenen Oturuma Katılmayacak

Trump, Azil İstenen Oturuma Katılmayacak

Gündem

ABD başkanı Temsilciler Meclisinde yapılacak olan azil soruşturmasına gitmeyecek. Trump'ın hukuk danışmanı tarafından yapılan konuşmada Trump'ın soruşturmaya katılmasının adil olmayacağı ifadesi yer aldı. Çarşamba günü yapılacak azil soruşturmasına Trump'ın yanında avukatlarının da katılmayacağı haberleri gündemde.

Daveti Kabul Etmiyorsan, Şikâyet De Etme

Temsilciler Meclisi Komisyon başkanı tarafından davet edilen Trump'a çağrı; ''Ya daveti kabul et ya da şikayet etme.''

Yapılan oturumda Trump tanıkların kimler olduğunu sorgulayabilecek. Ancak Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada tanıklara dair bilgi verilmediği yer aldı. Diğer taraftan davete cuma günü cevap verilmesi bekleniyor.

4 Aralık'ta yapılacak olan oturum soruşturmaya yeniden yön verecek. Çünkü bu oturumda Joe Bidden ve Ukraynalı bir gaz şirketine ait yolsuzluk iddiaları değerlendirilecek.

Trump'ın Adı Kullanılarak Ukrayna'ya Baskı

ABD'nin AB Büyükelçisi ise Temsilciler meclisinde verdiği ifade de Bidden ve ailesini araştırması için Ukrayna'ya Tump'ın adını kullanarak baskı yaptığını söylemişti.

Öte yandan ABD Meclisi İstihbarat Komitesi Trump adına hazırlanan azil soruşturmasına ait raporu Salı günü açıklayabilir.

Neler Yaşanmıştı?

Geçtiğimiz Eylül ayında basına sızan bilgiye göre 25 Temmuz tarihinde ABD başkanı Trump'ın Ukrayna devlet başkanına telefonda rakibi olan Bidden ve ailesini araştırmasını, bunu yaparsa Ukrayna'ya yardım edeceğini söylemişti. Azil soruşturmasının adeta başlangıcı olan bu olay ile Trump'ın ulusal güvenliğe zarar verdiği ve başkanlık yeminine ihanet ettiği ifade edilmişti.

Trump ise ilk günden bu yana azil soruşturmasının Demokratlar tarafından yapılan bir cadı avı olduğunu ifade ederek, suçsuz olduğunu savunuyor.

İlginizi Çekebilir