28
Prş, Eki
26 Yeni Haber

Termik Santral Krizi Devam Ediyor

Termik Santral Krizi Devam Ediyor

Gündem

15 ilde hizmet veren termik santral bacalarına filtre takılma zorunluluğu için verilen süre doldu. Geçtiğimiz günlerde Meclis'te bu konuda yeni bir kararı alındı. Bu karara göre filtre takma mecburiyeti 2.5 yıl ertelendi. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu kararı veto etti. Erdoğan, aldığı veto kararının gerekçesini açıklarken firma yetkilileri para kazanacak diye vatandaşların sağlığını tehlikeye atmak doğru değil şeklinde ifadeler kullandı. Son gelişmelerde edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afşin- Elbistan Termik Santrali işleticisi olan Tahir Çelik ile telefonla görüşüp, durumdan duyduğu rahatsızlığını dile getirdi.

Çelik'e Sinirlendi

Erdoğan'ın, Çelikler Holding sahibi Tahir Çelik ile yaptığı görüşmede ikna edici bir yanıt alamayınca sinirlendiği belirtiliyor. Filtre maliyetlerinin üstesinden gelemeyeceğini ifade eden Çelik'in sözlerine karşı Erdoğan'ın sesini yükselterek cevap verdiği de gelen bilgiler arasında.

Erdoğan ile Çelik'in yaptığı telefon görüşmesinin detaylarında ise Erdoğan'ın Çelik'e ciddi anlamda çıkıştığı görülüyor. Tahir Çelik'e verilen sürede ne yaptığını soran Erdoğan, beklediği cevabı alamayınca sinirleniyor. Çelik'e ısrarla ne yaptığını soran Erdoğan, aldığı cevap karşısında daha da sinirleniyor.

Neler Yapıldığını Öğrenmek İstedi

Çelikler Holding'in sahibi ve işletmecisi Tahir Çelik'in yapılan görüşme sırasında filtre masrafının üstesinden gelemeyeceklerini, on bin personele maaş verdiklerini belirtiyor. Bunun akabinde ek süre isteyen Çelik, Erdoğan'ın daha da sinirlenmesine neden oluyor. Sesini yükselten Erdoğan, sürenin uzatılması halinde de hiçbir şey yapmadığını söylüyor. Bunun üzerine Çelik, işletmeyi bırakmayı teklif edince de, Erdoğan bırakmasını değil neler yaptığını anlatmasını istediğini belirtiyor.

İlginizi Çekebilir