27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Tarihte İlk: Kadın Astronotlar Uzay Yürüyüşünde

Tarihte İlk: Kadın Astronotlar Uzay Yürüyüşünde

Gündem

NASA astronotları Anne McClain ve Christina Koch, 29 Mart'ta uzay yürüyüşü yapan ilk kadın takımı olarak tarih yazacaklar.

25 Temmuz 1984'te Sovyet kozmonotu Svetlana Savitskaya, bir uzay yürüyüşüne katılan ilk kadın olmuştu. Rus kozmonot Valentina Tereshkova, 1963 yılında uzaya giden ilk kadın olmuştu. Bu ayın sonuna doğru, NASA haberlerini doğrulayan CNN'den Gianluca Mezzofiore'ye göre NASA astronotları Anne McClain ve Christina Koch, ilk kadın uzay yürüyüşü ekibi olacak.7 saatlik uzay yürüyüşünde, uçuş kontrolünü Kristen Faccoil NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nden yapacak.  

Guardian’daki habere göre uzaya çıkan 500 kişinin yüzde 11’inden azı kadındı, bugüne kadarki tüm uzay yürüyüşleri yalnızca erkeklerden oluşan ekipleri veya hem erkekleri hem kadınları içeren ekiplerden oluşuyordu. Bu tarihte ilk olacak.

 29 Martta gerçekleşecek olan uzay yürüyüşünün NASA televizyon yayını saat 6: 30'da ET'de başlaması planlanıyor ve yaklaşık 7 saat sürmesi bekleniyor. Uzay yürüyüşünün amacı, geçen yaz koruyucu başına takılan pilleri değiştirmektir. Her ikisi de 2013'te astronot olarak seçilen McClain ve Koch için ilk uzay yürüyüşü olacak.

İlginizi Çekebilir