22
Cts, Oca
22 Yeni Haber

TAI Hürkuş-B Son Kabul Testinde

TAI Hürkuş-B Son Kabul Testinde

Gündem

Türk Hava Kuvvetleri Pilotlarının eğitimi için kullanılacak olan Hürkuş-B uçaklarından ilki Çiğli'de nihai kabul testlerine alındı.

İzmir Çiğli'de bulunan Türk Hava Kuvvetleri II.Ana Jet Üs Komutanlığı'na getirilen Hürkuş-B pilotların kabul testine alındı. TAI tarafından tamamen milli bir tasarım olan uçakların testleri başarılı bir şekilde tamamlandığında Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmesinin önünde bir engel kalmayacak ve uçakların teslimi gerçekleştirilecek.

Savunma Sanayii Başkanlığının web sitesinde bulunan bilgi şu şekilde: 

"HÜRKUŞ-B kapsamındaki temel eğitim uçaklarımızın ilkinin 2018 yılında, son uçağın ise 2019 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanmaktadır".

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz aylarda üretim tesislerinde incelemelerde bulunmuş ve dört adet Hürkuş-B'nin hazır olduğunu görmüştü. 

Testler tamamlandığında TUSAŞ Türk Hava Kuvvetlerine toplam 15 adet Hürkuş-B teslim edecek.

Pilotlarımızın eğitimi için kullanılacak olan Hürkuş-B nin haricinde Hürkuş-A projesi ise sivil havacılık sertifikası için tasarlanmıştı. Ayrıca Hürkuş-C projesi ise Yakın Hava Destek görevleri için silahlı olacak ve bu projenin çalışmaları halen devam etmekte. 

 

 

Kaynak: C4Defence.com

 

İlginizi Çekebilir