20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Suriye ve Rusya'dan Akdeniz'de Bir İlk

Suriye ve Rusya'dan Akdeniz'de Bir İlk

Gündem

Suriye ile Rus bir şirket tarihte ilk defa bir araya gelerek Akdeniz'de petrol ve doğal gaz arama çalışmaları başlattı. Yapılan çalışmalar ile ilgili ilk açıklama Beşar Esad'ın baş danışmanın Buseyna Şaban'dan geldi. Bu konu hakkında Lübnan merkezli al-Mayadeen televizyonuna açıklamalarda bulunan Buseyna Şaban Suriye devletinin bu konu hakkındaki çalışmalarını 2 yıl öncesinde başlattığını belirtti. Suriye ve Rusya şirketi tarafından başlatılan bu çalışma Dünya gündeminde de büyük yankı uyandırdı. Yapılan çalışmaların bir ilk olması kadar Türkiye'nin de aynı denizlerde sondaj çalışması yapması gerginlik olup olmayacağı konusunda herkesi meraklandırdı.

Türkiye Cephesi Petrol ve Doğal Gaz Aramaları Ne Durumu?

Bu konuda bir açıklama yapan Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanlığı KKTC tarafından tahsis edilen ruhsatlı sahalarında uzun süredir petrol ve doğal gaz arayışlarına devam ediyor. Türkiye adına bölgede bulunan Fatih ve Yavuz sondaj gemileri '' Varsa bulacağız'' parolası ile 7/24 işlemlere devam ediyorlar.

Türkiye'nin Petrol ve Doğal Gaz Aramalarında 2020 Hedefleri

Akdeniz'de bulunan hidrokarbon kaynaklarının gerginlik değil aksine barış getirmesini istediğini dile getiren Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanlığı, 2020 de 5 kuyu açmayı hedefliyor. Bölgede bulunan milli gemiler Fatih ve Yavuz ile Türkiye'nin 26 sondaj yapması bekleniyor. Bölgede aktif olarak çalışması beklenen milli gemilerimizin 2023 sonunda ne yapacakları heyecanla bekleniyor.

İlginizi Çekebilir