28
Prş, Eki
25 Yeni Haber

Suriye'de Esed Tekrar Güç Kaybediyor

Suriye'de Esed Tekrar Güç Kaybediyor

Gündem

Suriye'de uzun bir süredir devam eden savaş Esed yanlıları ve rejim karşıtları arasında şiddetli bir şekilde devam ediyor. Bölgeden alınan son haberlere göre Esed güçleri kan kaybediyor. Bu bölgeyle ilgili yapılan Astana antlaşmaları ve Rusya'nın da dahil olduğu Soçi mutabakatında alınan kararlara Esed karşı çıkmıştı. Karşı çıkarak yaptığı müdahalelerde aldığı üç köyü rejim karşıtı güçler tekrar ele geçirdi.

İdlib'teki Çatışmalar

Esed ve rejim karşıtı güçler arasındaki en şiddetli çatışmalar, İdlib'te yaşanıyor. Yapılan son anlaşmalara göre İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları belirlenmişti. Ancak bu bölgedeki çatışmalar da Esed güçlerinin anlaşma koşullarını ihlal etmesi ile yeniden canlandı. İdlib kentinin güneydoğusu ve doğusu arasında yaşanan yoğun çatışmalar sırasında Esed'in daha önce aldığı Neyreb, Kerratin ve Dadih köyleri muhalifler tarafından tekrar ele geçirildi. Bu köylerin üçü de Serakib ilçesine bağlı idi.

Aynı zamanda bu çatışmalar sırasında muhalif gruplar bir personel taşıyıcı ve de tank ele geçirdi. Tankla beraber ele geçirilen çok namlulu roketatarlar muhalifler tarafından yok edildi.

Anlaşmanın İhlal Edilmesi

Savaşın devam etmesinde en büyük neden, Esed ve güçlerinin Soçi ve Astana anlaşmalarına itiraz etmesi olarak kabul ediliyor. İdlib kenti 2015 yılında muhalif güçlerin yönetimine geçse de, esed'in geri almak istediği yerlerin başında geliyor. Soçi ve Astana'da yapılan görüşmeler sonucunda İdlib'de tam dört bölge gerginliği azaltma bölgesi olarak belirlendi. Ama Esed bu bölgelere de saldırmaya devam etti.

İlginizi Çekebilir