27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Suriye'de En Büyük Partner Erdoğan

Suriye'de En Büyük Partner Erdoğan

Gündem

Rusya Devleti Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Suriye’deki en büyük ortaklarının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.

Yerel basın organlarına konuşan Vladimir Putin son zamanlarda yapılan en büyük operasyonla iç içeyiz bu operasyonda yapılacak tüm çalışmalar Türkiye, Amerika, İran ve Suriye rejimi ile ortak olarak yönetilecek. Şu anda en büyük dertlerinin Türkiye’nin güvenli sınır bölgelerini oluşturmak olduğunu söyleyen Putin, bu konu hakkında elinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Geçici ateşkes süresi herkes için faydalı oldu Avrupa devletlerinin geçici antlaşma aracılığı ile sadece Türkiye’nin başındaki belayı uzatmaya yönelik adımlar atıyor. Mesele Türkiye’nin güvenli bölgelere olan adımı değil kaynaklara veya toprak bütünlüğünden parça almaması için ellerinden gelen maddeleri antlaşma olarak ortaya sürmenin peşindeler.

Suriye'nin toprak bütünlüğü ve ham madde rezervlerinin Türkiye ekonomisini önemli ölçüde olumlu etkilecek kadar önemli olması, Türkiye’nin petrol bağlamında cari açığını kapatarak daha da büyümesini göze alamıyor gibi gözüküyorlar.

Türkiye'nin ise Suriye'nin toprak bütünlüğü tehdit etme gibi bir strateji gütmediğini her fırsatta dile getiriyor. Buna rağmen Avrupa Devletlerinin yaptırım operasyonları pek de samimi görünmüyor.

İlginizi Çekebilir