20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Siyanür Satışı Yasaklandı

Siyanür Satışı Yasaklandı

Gündem

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde, Fatih’teki bir binada yaşayan 4 kardeş siyanür içerek intihar etmişti. Geçim sıkıntısı nedeniyle intihar ettiği düşünülen kardeşler büyük bir yankı uyandırdı ve pek çok kesimden tepkilere sebep oldu. Olayın hemen ardından yayımlanan resmi gazetede ise çarpıcı bir açıklama ile siyanürün halka satışının durdurulduğuna yer verildi.

Yalnızca Endüstriyel Kullanıma İzin Var

Siyanür içeren intihar eden kardeşlerin haberinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı kolları sıvadı. İlk olarak Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gidildi.

Artık siyanür yalnızca endüstriyel kullanım için pazarlanacak. Üstelik yalnızca siyanür değil, potasyum siyanür, çinko siyanür, cıva oksisiyanür, bakır siyanür, sodyum siyanür gibi zehirli, maddelerin de hem reel pazarda, hem de elektronik ortamda halka satışı yasaklandı.

Üstelik tedarikçiler bu tip ürünlerin ambalajlarında ‘yalnızca endüstriyel kullanım içindir’ ibaresine de yer vermekle yükümlü olacak. Siyanürlü ürün ithal eden ya da ihraç eden tedarikçiler ise her yılın mart, haziran, eylül ve aralık ayında bakanlığa bu ürünlere dair beyanname verecek.

Siyanürle İntihar Artış Gösterdi

Bakanlığın bu olaya el atması aslında yalnızca Fatih’teki kardeşlerin ölümü ile gerçekleşmedi. Bu olayın ardından 9 aydır işsiz olan Selim Şimşek de 11 Kasım günü siyanür ile hem eşini, çocuklarını ve kendini zehirledi. Hemen ardından İstanbul’da yaşayan Bahattin Delen ise eşini ve 7 yaşındaki oğlunu, siyanür kullanarak, kendisi ile birlikte ölüme sürükledi.

İlginizi Çekebilir