27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

Salgın Sonrası Termal Kamera İle Kontrol

Salgın Sonrası Termal Kamera İle Kontrol

Gündem

İstanbul Havalimanı'nda, termal kameralar ile Çin'den gelen uçaklardaki yolcular için kontrol başladı. Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve ölümcül bir virüs olan koronavirüs salgını sebebiyle Sağlık Bakanlığı kararı ile Çin'den gelen uçaklardaki yolcular için termal kamera ile tarama uygulamasına başlandı.

3 Uçakta Kontrol

Sağlık Bakanlığı kararı sonrası ilk uygulama olarak, İstanbul Havalimanı'na gelen Şanghay, Pekin ve Guangzhou uçaklarındaki yolcular termal kamera ile kontrolden geçti. Gerçekleştirilen kontrollerde olumsuz bir duruma ise rastlanılmadı. Çin'den gelen yolculara ayrı bir giriş kapısı belirlenerek kontrollerin daha rahat yapılması da sağlandı.

Bu taramada 38 dereceyi aşan vücut ısısı bulunan yolcular tarama ekranında yeşil renkle belirlenecek. Bu durumda olan yolcuların ilk muayenesi sonrasında havalimanında kurulu karantina bölümünde tetkikleri belirli süre ile devam edecek.

Virüsün Belirtileri

Ortaya çıktığı yer nedeniyle adı "Vuhan virüsü" olarak verilen bu yeni tipe sahip koronavirüs, solunum, öksürme ve hapşırma gibi durumlarda hava yolu ile bulaşıyor.

İlk belirtileri arasında yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, solunumda zorluk, nefes darlığı, ishal bulunurken, virüsün ileri aşamasında böbrek yetmezliği zatürre ortaya çıkıyor ve sonunda ölümle sonuçlanma riski bulunuyor.

İlk defa Hubey eyaletinin Vuhan kentinde 12 Aralık 2019 günü tespit edilen bu yeni tip virüs nedeni ile şu ana kadar 25 kişi hayatını kaybetmiş durumda.

İlginizi Çekebilir