06
Pzt, Ara
26 Yeni Haber

Sağlık Haftası

Sağlık Haftası

Gündem

Sağlık insanın en önemli sorunları arasında yer alırken yaşamak, öğrenmek iş yapabilmek için sağlıklı olmak gerekmektedir. Sağlığı bozuk olan ve hasta olan kişi görevlerini tam olarak yapamamaktadır.

Bunun sonucu olarak da kendisine ailesine ve çevresine topluma yararlı olamamaktadır. İnsanların sağlık kurallarını tanıması ve sağlıklı yaşama bilincine kavuşması için Birleşmiş Milletler örgütü 7 ve 13 Nisan tarihlerini Sağlık haftası olarak kabul etmiş ve bildirmiştir. Sağlık haftasının amacı sağlık bilgisini ve yardımını geniş halk kitlelerine ulaşmasıdır. Hafta boyunca insan sağlık olsun ve radyolarda konuşmalar yapılarak televizyonda sağlıkla ilgili programlar sunulmaktadır. Dergiler ve gazeteler olmak üzere diğer platformlarda da insan sağlığı ile ilgili yazılar yayınlanmaktadır.

Bu hafta içerisinde okullarda beden sağlığı beslenme konusunda da bilgiler verilmekte olup sağlığın önemi anlatılmaktadır. Sağlıklı olmanın kuralları üretilirken Birleşmiş Milletler örgütü her sene bir sağlık konusu seçerek o sene üye ülkelerde o konu üzerinde durulmaktadır. Seçilen konu hastalık ise bu hastalığın tanımı belirtileri iyileştirme yöntemleri anlatılmaktadır. İnsanlar çok eski dönemlerden bu dönemlere sağlığın önemi oldukça iyi kavramış olsalar da İlk çağlarda insan sağlığının bozulması doğa dışı güçlerin etkisine bağlanılmaktaydı. Hastalığın iyileştirilmesi adına büyücülere başvurulmaktaydı.

Uygarlığın gelişmesi ile tıp bilimi bu konuda kendisini geliştirmiştir. Tıp bilimi her gün yeni buluşlarıyla insanlığa büyük yararlar sağlamakta olup araştırmalar ve yeni yöntemler de geliştirmektedir.

İlginizi Çekebilir