17
Pz, Eki
29 Yeni Haber

Sağlık Bakanı Açıkladı: İlk Korona Vakası Tespit Edildi

Sağlık Bakanı Açıkladı: İlk Korona Vakası Tespit Edildi

Gündem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 00:30’da bir son dakika açıklaması yaptı. Yaptığı açıklamada, bir erkek hastada korona virüsü saptandığını söyledi. Hastanın virüsü Avrupa’dan kaptığını, kontrol altında tutulan hastanın hangi şehirde veya hastanede olduğuna dair bilgi vermedi.

Sağlık Bakanı yaptığı açıklamada:

3 ay önce Çin’in Wuhan şehrinde görülen koronavirüs bir çok ülkeye yayılmasına rağmen, aldığımız tedbirler sonucu önemli başarılar sağladık. Sınır komşularımız gerekli önlemleri zamanında almadılar. Biz bu konuda ki ilk günden büyük bir disiplinle önlemlerimizi sürdürdük. Ama bu kadar çok insan hareketliliğinin olduğu dünyamızda, bazı neticelere mani olmak mümkün değil.

Bu Gece İtibariyle Koronavirüste İlk Vakamız

Bugüne kadar bu konuda şeffaf bir politika uyguladık. Şu saatte sizin karşınızda olmamda uyguladığımız şeffaflıktandır. Bu akşam korona virüs kuşkusu ile kontrol altında ki hastamızın sonuçları pozitif çıktığını açıklamak istiyorum.

Temasta bulunduğu aile fertleri riskli sayılıp izlemeye alınmıştır. Erken teşhisten ötürü corona virüsünün sınırlı tesirde olduğunu düşünmekteyiz. Bütün personellerimizle bu sürece hazır ve ilk günden aldığımız tedbirleri sürdüreceğiz.

Lütfen vatandaşlarımız zaruri olmadığı sürece ülkeden çıkmasın. Bu vaka karşısında parolamız 14’tür. Ülke dışına girip çıkan vatandaşlarımız kendini 14 gün tecrit etmesini istiyoruz. Vatandaşlarımız günlük hijyen tedbirlerini almalı ve gerekli hallerde sağlık kurumlarımıza başvurmalıdır.

Bu bir salgın başlangıcı demek değildir. Artık virüsün sınırlarımızın içinde olduğu anlamına gelmektedir. Bu büyük bir olasılıktı ve vuku buldu. Ülke olarak bununa başa çıkacağız. Risk belli, önlemler ise kolaydır.

Bu konuda bugüne kadar şeffaflığı esas aldım. Bu şeffaflık ilkesi doğrultusunda açıklamamı yarın sabaha ya da akşama bırakmadan şimdi yaptım. Hastanın nerede görüldüğüne dair soruya bakan Koca” Bu konuda bir şehrimizi ya da sağlık kuruluşunu hedef belirtmek yanlış olur”cevabını verdi. Bakanlık ayrıca yaptığı açıklamada koronavirüs sebebiyle sınır ve sahil personelinin izinlerinin askıya alındığını duyurdu.

İlginizi Çekebilir