28
Cu, Oca
21 Yeni Haber

S-400 Konusu Çözülmezse Tasarı Senato’dan Geçer

S-400 Konusu Çözülmezse Tasarı Senato’dan Geçer

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Amerika Birleşik Devleri Başkanı Donald Trump arasında Beyaz Saray’da gerçekleşen görüşmeye, Trump’ın istediği ile beş kişilik bir senatör ekibi katıldı. Görüşmeye katılan senatörlerden cumhuriyetçi Lindsey Graham, Beyaz Saray’da yapılan görüşmenin ayrıntıları hakkında, aralarında Türk gazetecilerinin de bulunduğu basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Graham, ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen yaptırım tasarısının benzerinin, S-400’ler ile ilgili problemin çözülememesi halinde Senatodan geçirileceği yönündeki açıklamaları dikkat çekti.

Güvenlik Kaygılarını Anlıyorum

Lindsey Graham, yöneltilen bir soruyu cevaplarken, Türkiye’nin Suriye sınırı ile ilgili güvenlik kaygılarına hak verdiğini, ancak bu sorunun Suriye topraklarına girip operasyon yaparak çözülemeyeceğini söyledi. Sınırda askerden arındırılmış bölge oluşturulması gerekliliğine değinen Senatör, Türkiye’nin bu yolu seçmediğini vurguladı.

Cumhuriyetçi Senatör, Başkan Trump tarafından, senatörlerin iki devlet başkanı görüşmesine katılmasını sağlamasını olumlu bulduğunu belirterek, Başkan’ın bu kararından çok etkilendiğini de dile getirdi. Görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın DAEŞ’i yenilgiye uğrattıklarını belirttiği fikre karşı çıktığını ve DAEŞ’in SGD ve Kürtler tarafından yenilgiye uğratıldığını düşündüğünü ve toplantıda düşüncelerini dile getirdiğini ifade etti.

S-400 Meselesi

Graham, S-400 probleminin çözülmemesi ve bölgenin güvenliğinin ABD’nin kabıl edeceği şekilde sağlanmaması halinde Türk Amerikan ilişkilerinin zarar göreceğini belirtti. Lindsey Graham, tasarının Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen yeni bir versiyonunun Senatoda da kabul göreceğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Ermeni Tasarısının Zamanlaması Yanlış

Graham, Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen Ermeni soykırımına ilişkin tasarının, Senato’da gündeme gelmesine engel olmuştu. Senatör, tasarının içeriğine karşı çıkmadığını ancak zamanlamasının yanlış olduğunu düşündüğünü de basınla paylaştı.

İlginizi Çekebilir