19
Sal, Eki
23 Yeni Haber

Ruhani'den ABD'ye Mesaj

Ruhani'den ABD'ye Mesaj

Gündem

İran Cumhurbaşkanı olan Hasan Ruhani; Generalleri Kasım Süleymani'nin öldürülmesi üzerinde durarak; ABD'nin başka bir hata yapmasını beklediklerini ve yaptıkları bir başka hatada ise cevaplarının çok sert olacağını, belirtti. Aynı zamanda bu olayın hemen arkasından İran'ın Irak'ta bulunan ABD üslerine düzenlemiş olduğu saldırıyı hatırlatmaktan da geri durmadı.

Bu konu da İran'ın resmi ajansı olan IRNA'ya göre ise, İngiltere Başbakanı ile telefon görüşmesi yapan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Ayn el-Esed'de bulunan ABD üslerine yapmış oldukları saldırının da Birleşmiş Milletler, 51. Maddesi'ne göre de sorun teşkil etmediğini belirtti.

ABD'Nin Faaliyetleri Terör Faaliyetlerine Dönmektedir

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD'nin bölgede yaptıkları faaliyetlerini ise terör girişimleri olarak nitelendiriyor. Ruhani; ABD'nin bir hata daha yapması durumunda ise cevaplarını çok tehlikeli bir şekilde alacaklarının altını çizmiş bulunuyor. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, aynı zamanda Avrupa ülkelerinin isteklerini gerçekleştirmeleri durumunda ise İran'ın da aynı şekilde nükleer anlaşmalar kapsamı içerisinde bulunan taahhütlerini gerçekleştireceklerini belirtti.

Korunması Gereken Nükleer Anlaşma

İngiltere Başbakanı ise konuşmasında, son haftalarda meydana gelen gerginliklerden dolayı fazlasıyla endişe duyduğunu dile getiriyor. Bununla birlikte tarafları ise daha sakin olmaya, orta yolu bulmaya davet ediyor.

İngiltere Başbakanı olan Johnson, Londra - Tahran ilişkilerinin düzelip geliştirilmesinin zorunlu bir durum olduğunu ve uluslararası güvenliğin daha çok güçlenmesi adına nükleer anlaşmanın kesinlikle korunması gerektiğini önemle vurguladı.

İlginizi Çekebilir