22
Cts, Oca
32 Yeni Haber

Oxford Üniversitesi İki Gönüllü İle Koronavirüs Aşısı Denemelerine Başladı

Oxford Üniversitesi İki Gönüllü İle Koronavirüs Aşısı Denemelerine Başladı

Gündem

Oxford Üniversitesi bilim insanları iki gönüllü ile koronavirüs aşısını insanlar üzerinde denemeye başladılar. Elisa Granato ve Edward O' Neill isimli iki kişiye aşı enjekte edildi. Aşı enjekte edilen bu kişiler tedavi hakkında pozitif düşünüyorlar.

BBC'nin verdiği habere göre aşı denemelerine iki gönüllü üzerinde yapılacak. Deneklerden birine kontorl amaçlı menenjit aşısı, diğerine ise hazırlanan potansiyel Kovid-19 aşısı enjekte edildi. Lakin gönüllüler kendilerine menenjit aşısı mı yoksa koronavirüs aşısı mı enjekte edildiğini öğrenemeyecek. Bu bilgiye sadece deneyi sürdüren doktorlar erişebilecekler.

"Bilimsel Sürece Katkı Sağlamak İstedim"

Elisa Granato deneye katılan ve aşı enjekte edilen gönüllü bir bilim insanıdır. Medyaya şu şekilde bir açıklamada bulundu : "Ben bir bilim insanıyım,bu nedenle mümkün olan her alanda bilimsel sürece katkı sağlamak istedim."

Deney Lideri Uzman Temkinli Konuştu

Aşı çalışmalarına liderlik eden Prof. Sarah Gilbert, hazırlanan aşıya büyük güven duyduğunu belirtti. Aynı zamanda "Elbette, bunu test etmeli ve insanlardaki etkisine bakarak veri almalıyız." şeklinde açıklamada bulundu. Aşıyı daha geniş popülasyonda kullanmadan önce işe yaradığını ve insanların yeni tip koronavirüs enfekte olmasını önlediğini göstermeliyiz." diye açıklamada bulundu. Gilbert medyaya yaptığı önceki açıklamasında aşının işe yaraycağından %80 emin olduğunu bildirmişti.

İlginizi Çekebilir