20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Muhalif Gruplar Tamamen Halep'ten Çekildi

Muhalif Gruplar Tamamen Halep'ten Çekildi

Gündem

Suriye'nin kuzey kısmında gün boyunca Rusya'nın havadan çok sayıda saldırı düzenlediği, İran tarafından desteklenen grupların ise karadan saldırıda bulunduğu Halep şehrinde Esed rejimi kontrolü tam anlamı ile sağladı. Rejim tarafından düzenlenen saldırılar sonucunda bölgede bulunan tüm muhalif gruplar, Halep'ten tamamen çekildi.

Suriye Devlet Televizyonu dayanıklı olarak Reuters Haber Ajansı'nın geçtiği habere göre, Rusya tarafından desteklenen rejim ordusu, Suriye'nin önemli şehirlerinden olan Halep'te kontrolü ele geçirdi. Esed rejiminin yaptığı saldırılar sonucunda bölgede bulunan muhalif grupların ise çekildiği belirtildi.

24 Saat İçinde 6 Yerleşim Yeri Ele Geçirildi

Muhalif gruplarında bölgeden çekilmesi sonucu Esed rejimi 8 yıl aradan sonra Halep şehrinin kontrolünü tamamıyla ele geçirmiş oldu. Gün boyunca Halep şehrinin kırsal bölgelerinde, muhalifler ile Rusya tarafından desteklenen rejim güçleri arasında çok yoğun şekilde çatışma yaşanıyordu.

Esed rejimi ordusuyla İran tarafından desteklenen gruplardan meydana gelen güçler, Halep bölgesinde son 24 saat içinde 6 adet yerleşim yerinin kontrolünü sağlamıştı. Muhalif gruplar ise rejimi durdurabilmek amacı ile operasyon gerçekleştirmiş ve bölgede sabah erken saatlerden itibaren sıcak temaslar ve çatışmalar yaşanmıştı.

Türkiye Mühlet Verdi

Türkiye, Esed rejiminin Soçi ve Astana mutabakatlarına uygun şekilde geri çekilmesi için ise bu ayın sonuna dek rejim güçlerine mühlet verildiğini ve rejim unsurlarınca Türk askerine karşı herhangi bir saldırı durumunda ağır karşılık verileceğini açıklamıştı.

İlginizi Çekebilir