27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

Motorin'in 20 Kuruş İndiriminin Son Durumu

Motorin'in 20 Kuruş İndiriminin Son Durumu

Gündem

Son zamanlarda yapılan zamlar sonucunda oldukça yüksek fiyatlardan satılan akaryakıt fiyatlarında indirime gidileceği konuşulmaya başlanmıştı. Yapılan EPGİS açıklamasının ardından 20 kuruş motorin indiriminin yapılması beklenmeye başlandı. Ancak indirim açıklandıktan sonra bile herhangi bir indirimin olmamasının ve pompaya yansımamasının nedenleri merak ediliyordu. Bunun nedeni ise yapılan ÖTV zamlarının yapılan indirimi gölgelemesi olarak aktarıldı.

Pompa Fiyatlarındaki Sabit Fiyat

EPGİS tarafından kısa süre önce yapılan açıklamaya göre 20 kuruş bile olsa indirim yapılacağı duyurulmuştu. Motorin için beklenen indirimin ise pompalarda yerini bulmadığı hemen anlaşıldı. Çünkü ÖTV için 2020 yılında geçerli olan zamların ocak başı ile birlikte yürürlüğe girmesinin ardından yapılan indirim açıklamasının zamla birlikte kaybolduğu öğrenildi. Böylece yapılan indirimin ve zamın eşitlendiği yansıma durumunun ise söz konusu olmadığı ortaya çıktı. Beklenen indirimi de alamayan tüketici bu konuda olumsuz yorumlarda bulundu.

Ne Kadar Oldu?

Beklenen indirimin de yapılmamasından sonra gözler yeniden fiyatlara çevrildi. İstanbul'daki tüketici 6.53 liradan alırken, Ankara 6.65 ve İzmir ise 6.62 liradan motorin satışlarına devam ediyor. Dağıtım ve serbest piyasa fiyatlarından dolayı bu şekilde değişkenlik gösteren yakıt fiyatlarında kısa süre içinde beklenen herhangi bir indirim olup olmadığı noktasında ise net bir bilgi bulunmuyor. İndirim ve zamların dengelenmesinden dolayı bir süre daha fiyatlarda değişiklik de beklenmiyor.

İlginizi Çekebilir