28
Prş, Eki
26 Yeni Haber

Milli Zırhlı Araç: PUSAT

Milli Zırhlı Araç: PUSAT

Gündem

Tümosan'ın tamamen yerli ve özgün olarak geliştirdiği taktik tekerlekli zırhlı araç IDEF 2017'de tanıtıldı.

Mayın ve balistik koruma zırhlarına sahip olan araç 4x4 olarak tasarlanmış ve toplam 9 kişi kapasiteye sahip. Tümosan Pusat'ın ağırlığı 10 ila 12 ton arasında değişkenli gösteriyor. Tercihen balistik veya mayın zırhları arttırılabilmekte. 

IDEF 2017 de sergilenen Pusat'ın üzerinde entegre edilen SARP uzaktan kontrol edilebilen stabilize silah sistemi bulunuyor. SARP Aselsan tarafından geliştirilmişti. Bu atış sisteminin haricinde araç içinden çıkmadan atış mazgalları kullanılarak müdahale imkanı da bulunuyor. 

Pusat - Şase ve Motor

PUSAT'ı diğer taktik zırhlılardan ayıran özelliklerden biri de motor tasarımı. 4 Silindirli kompakt bir motor sayesinde aracın burnu kısalmış ve görüş açısı artırılmış durumda. Ayrıca kuru kartele sahip pusat bu sayede eğimli arazilerde uzun süre çalışabilme kabiliyetine sahip olaması ile ciddi bir fark yaratıyor. 

Personel taşımanın dışında lojistik amaçlı tasarlanan modeline KBRN (Kimysal, Balistik, Radyolojik, Nükleer) Koruması eklenmiş. Kapasite ve ağırlığın arttığı lojistik modeli 6x6 olarak tasarlanmış. 

Pusat  - Lojistik

Pusat'ta yeni nesil iki aşamalı turbo şarj üniteli bir motor kullanılmakta. Motor 4 silindire ve 5,2 lt hacme sahip. Araç azami 110 km/s hıza ulaşabiliyor.

 

 

İlginizi Çekebilir