27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Milli İnsansız Deniz Aracı

Milli İnsansız Deniz Aracı

Gündem

OES Denizcilik firması tarafından insansız deniz aracı projesi.

2005'te Bakanlar Kurulu kararı ile Mersin'de kurulmuş olan OES Denizcilik Milli İnsansız Deniz Aracı projesine başladı, firma bir yıldan daha kısa bir süre içinde projeyi hayata geçirmeyi hedefliyor. Ar-Ge Aşamasında olan proje bitirildiğinde, İnsansız Hava Aracı (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)'dan sonra Türkiye yerli ve milli olarak üretilen İnsansız Deniz Aracına da sahip olacak. 

OES Denizcilik Genel Müdürü İlker Tunur'un İHA muhabirine yaptığı açıklamada denizcilik sistemlerinde gemilerde kullanılan elektronik cihazların tamamını üretebilmeyi hedeflediklerini söyledi.

İnsansız deniz aracı projesi, karadan herhangi bir müdahale olmaksızın engeller ile karşılaşması durumunda kendi karar mekanizması ile hareket edebilecek otonom sistemler olduğunu söyleten Tunur kendi rotasını gerektiğinde değiştirerek tekrar hedefi için gerekli rotaya girebilmesi gerekiyor dedi. Ar-Ge aşamasında otonom sevk sistemleri üzerinde çalıştıklarını belirtti. 

Bunun dışında Deniz Kuvvetlerimizin ihtiyacı olan deniz altı araçlarının yazılım ve donanımlarının üretimi konusunda da çalışmalarının olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir