06
Pzt, Ara
27 Yeni Haber

Milli Füze Kaan (Bora) Nokta Atışı İle Vurdu

Milli Füze Kaan (Bora) Nokta Atışı İle Vurdu

Gündem

Satıhtan satıha ilk milli füze olan Kaan 280 Kilometre mesafeden noktasal hassasiyet ile hedefi vurdu.

Kara - kara füze sistemleri günümüde ordular için ciddi önem arz etmektedir. Özellikle sınır komşularımızda yaşanan olumsuzluklarda müdahale kabiliyeti açısından önemli olan bu sistemler, sınırımızın olmadığı bölgelere operasyon yapabilme kabiliyetine sahip kılması da çok önemlidir.

Ülkemizde milli savunma sistemlerine yönelik ciddi projeler geliştiren Roketsanda tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen Kaan Füzesi rekor tazeleyerek 280 km mesafeden hedefini çok başarılı bir şekilde vurdu.

IDEX-2017 fuarında ilk kez dünya kamu oyuna tanıtılan füzenin ihraç ismi KHAN, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kullanacağı sürümünün ismi ise Bora olarak adlandırılmaktadır. 

Bora - Khan Füzesinin etkili menzili şu an için 280 Km fakat TSK için üretilen sürümünün daha yüksek menzile sahip olduğu belirtilimektedir. İhraç edilecek olan versiyonunda uluslar arası anlaşmalar gereği menzilin kısıtlı olması durumu söz konusu. 

Füze sisteminin alt taşıyıcı sistemi Belraus'tan alınmaktadır. Bunun sebebi bir çok tedarikçinin füze altı sistem olarak kullanılacağını bahane ederek satışına izin verilmemesi olarak açıklanıyor. Yine asıl mesele savunma sistemlerinde yerli ve milli üretim oranının artırılmasının önemi görünmekte.

   

İlginizi Çekebilir