27
Prş, Oca
22 Yeni Haber

Mevlid-i Nebi Haftası

Mevlid-i Nebi Haftası

Gündem

Mevlid-i Nebi Haftası seneler öncesinde başlatılarak Süleyman Hayri Bolay’ın bu düşüncesi üzerine ülkemiz diyanet vakfı tarafından desteklenerek her sene farklı bir konu ile Hz Muhammed (SAV) anlatılmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını destekleyen etkinlikler arasında yer almaktadır.

Sadece ülkemizde resmi olarak kutlanan bu mutlu gün Hz. Muhammed'in doğum günü kabul edilen 20 Nisan tarihinde kutlanmaktadır. Yapılan etkinlikler son dönemlerde 14 ve 20 Nisan arasında gerçekleşmektedir.Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri 1989 senesinde hicri takvime göre Mevlid Kandili'nin sonrasında düzenlenmekteydi. 1989 senesinden sonra ise miladi takvime göre uyarlandı.

Diyanet işleri başkanlığının yayınladığı bildiriye göre Mevlid-i Nebi Haftası içeriğinde bu sene ana konu hazreti peygamber ve güven toplumu olacaktır. Hz. Muhammed Mustafa (SAV.) doğum günü ise hicri takvime göre Rebiülevvel ayının 12. Gününün sabahı olmaktadır. Yani her sene 11. gece Mevlid kandili İslam alemi tarafından sürekli olarak kutlanmaktadır. Nisan ayının 14 ve 20 günleri arası kutlananMevlid-i Nebi Haftası peygamber efendimizin doğduğu gerçek olmaması üzerine diyanet işlerine çıkarttığı bir tür etkinliktir. Peygamber efendimizin dünyaya gelişini temsil eden Mevlid-i Nebevi hicri ayının 12. gecesi yüzyıllardır toplumumuz vesilesi ile Mevlid kandili olarak kutlanmaktadır. Türkiye diyanet vakfı ve Diyanet işleri başkanlığı sayesinde binlerce sene öncesi ilim ve kültür bayramı olarak kutlanan Mevlüt geleneğinin canlandırılması hedeflenmiştir. Bu düşünce ile de peygamber efendimizin doğum gününü içine alan hafta Mevlid-i Nebi haftası olarak ilan etmiştir.

İlginizi Çekebilir