01
Çrş, Ara
28 Yeni Haber

Merkel Saldırı ile İlgili Konuştu

Merkel Saldırı ile İlgili Konuştu

Gündem

Almanya’nın Hanau kentinde bulunan iki kafede ırkçı saldırı düzenlendi. Olay 19 Şubat tarihinde saat 22’de yaşandı. Tobias R isimli şahıs tarafından silahla yapılan saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kişilerden 5’inin Türk vatandaşı olması dikkat çekti.

Annesini de Öldürdü

Adının Tobias R olduğu öğrenilen saldırganın iki kafeye düzenlediği saldırı sonrasında annesini de öldürdüğü ortaya çıktı. Saldırılar ve annesini öldürmesinin ardında saldırganını bir mektup yazarak kendi canına da kıydığı öğrenildi. Böylece hayatını kaybeden kişilerin sayısının 11 olduğu ifade edildi.

Saldırganın intihar öncesinde yazdığı mektupta ırkçı ifadelere yer verildiği öğrenilirken polisin olayın arkasında başka kişilerin olup olmadığını araştırdığı bildirildi. Saldırgan Tobias R’nin ise mektup dışında olay öncesinde Youtube sosyal medya uygulamasında paylaştığı bir video olduğu öğrenildi. Bu videoda da Almanya’da yaşamakta olan bazı milletlerin yok edilmesinin gerekliliğini anlattığı öğrenildi.

Merkel Açıklama Yaptı

Almanya’nın Hanau kentinde yaşanan saldırı sonrasında Almanya Başbakanı Angela Merkel’den konuyla ilgili açıklama geldi. Merkel açıklamasında yapılan saldırının ırkçı saldırı olduğuna dair ipuçlarının olduğunu belirtirken olayın araştırıldığını da ifade etti.

Merkel yaptığı açıklamada ülkelerinde ırkçılık yapmadıklarını bildirdiği öğrenildi. Olayın dünya gündemine oturması ve ölenlerin Türk olduğunun duyulması sonrasında Bellin Büyükelçisinden de açıklama geldi.

Büyükelçi açıklamasında iki saldırıda 5 Türk’ün hayatını kaybettiğini belirtti. Yaşanan ırkçı saldırı sonrasında Dışişleri Bakanlığı tarafından kınama açıklaması yapıldı ve açıklamada Türklere ve İslam’a yapılan saldırı kınandı.

İlginizi Çekebilir