27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

MEB Basımı Kitaplar Tartışmaya Yol Açtı

MEB Basımı Kitaplar Tartışmaya Yol Açtı

Gündem

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından basımı yapılan bir kitapta yer alan anne – çocuk resimleri tartışmaların yaşanmasına sebep oldu. MEB tarafından rehber öğretmenlere hazırlanan eğitim kitaplarında yer alan anne-çocuk ilişkileri konulu resimlerde başı açık olan annelerin adeta kötü davranışları temsil ettiği buna karşılık ise başı kapalı annelerin daha şefkatli ve iyi gösterilmesi tartışıma konusu oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı basılan kitaplar öğrenciler için değil rehber öğretmenlerinin Psikososyal Önleyici Destek Programı için hazırlandığını belirtti. MEB’in yayımladığı bu kitap ayrımcılık ve başı açık anneleri kötülemeye yönelik olarak gündeme geldi.

MEB Soruşturma Başlattı

Milli Eğitim Bakanlığı gelen tepkiler üzerine resimlerin bilinçli olarak çarpıtıldığını ve soruşturma başlatıldığını açıkladı. Rehber Öğretmenlerin Eğitimi için MEB tarafından basılan kitabın “Psikososyal Önleyici Destek Programı” çerçevesinden öğretmenlere dağıtıldığı açıklanırken, bir gazete manşetine kitapta yer alan görseller “Ayrımcılık çocukların aklına böyle işleniyor” şeklinde yansıtıldı.

Haberde yer alan resimlerde başı açık olan annelerin çocuklarına şiddet uyguladığı görülürken, başı açık olan annelerin çocuklarına sevgi ve şefkatle sarıldıkları görülüyor. MEB’in yaptığı açıklamada “Rehber Öğretmenler için hazırlanan kitapta bulunan 150 resim arasından bu 4 resim seçilmiştir.

Kitabın bütünü dikkate alındığında bu 4 resmin seçilmesi bilinçli olarak yapılan bir algı yaratma çabasıdır. Hazırlanan rehberde iddia edildiği gibi bir ayrımcılık durumu yoktur.” denildi.

İlginizi Çekebilir