20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Manisa Akhisar Depremi Sonrası Uzmanlar Konuştu

Manisa Akhisar Depremi Sonrası Uzmanlar Konuştu

Gündem

Dün akşam saatlerinde yaşanan ve Kandilli Rasathanesi'nin büyüklüğünü 5.4 olarak açıkladığı deprem, İstanbul da dahil olmak üzere birçok ilde hissedildi. Oldukça şiddetli olan ve çok uzak mesafelere dek etkisini hissettiren bu deprem ile ilgili görüşlerini paylaşan uzmanlar, depremin etkisini devam ettireceği ve birkaç hafta boyunca artı sarsıntılar yaşanabileceğini belirtiyorlar.

Uzmanlardan İlk Açıklamalar

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde görev yapan Öğretim Üyesi Profesör Doktor Okan Tüysüz, '' İlk deprem 5.4'lük bir şiddete sahipti. Bu gibi depremin ardından artçı sarsıntılar olacaktır. Hatta şiddetlerinin 4 ve 4,5 aralığında olması da gayet olağan. Bu artçı sarsıntılar birkaç gün ya da birkaç hafta boyunca sürebilirler.'' şeklinde konuştu. Deprem'in İstanbul'dan bile hissedilmesi ise halkta merak uyandırdı.

Yaklaşık 400 km bir mesafeye değin hissedilen deprem, nasıl bu kadar tesirli olmuştu? Prof. Dr. Okan Tüysüz bu soruya, ''Depremin analizi için daha fazla veri gerekiyor. 25-30 km uzunluğunda bir hattan bahsediliyor. Bu uzunlukta bir hattın harekete geçmesi daha büyük mesafelerin etkilenmesine sebep olabilir'', dedi.

Deprem Sonrası Tam 172 Artçı Deprem

Depremin ardından Manisa ve Türkiye sallanmaya devam etti. Gece boyunca Manisa diken üstündeydi. 5.4'lük depremin ardından büyüklükleri 1 ile 4,5 arasında değişen tam 172 artçı sarsıntı yaşandı. Can ve mal kaybının yaşanmadığı depremler sonrası, Manisa ve çevresinde yaşayan vatandaşlar tedirgin.

İlginizi Çekebilir