28
Prş, Eki
26 Yeni Haber

Macron AB'yi Koronavirüs Konusunda Uyardı

Macron AB'yi Koronavirüs Konusunda Uyardı

Gündem

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron Avrupa Birliğini koronavirüs salgınının neden olduğu ekonomik krize ortak çözüm bulunması için uyardı. Aksi takdirde Avrupanın kriz nedeniyle çökeceğini belirterek şu şekilde açıkladı: "Avrupa'nın bir parçasını terk edersek tüm Avrupa çöker."

Geçtiğimiz gün Avrupa Birliği Liderler Zirvesi video konferans yolu ile düzenlendi ve konferansa katılan Emmanuel Macron zirvenin ardından açıklama yaptı.

Afrika'ya pandemi ile mücadelede AB olarak ortak destek vereceklerini bildirdi ve Avrupa Birliğinin birçok alanda bağımsız olması gerektiği fikrinin altını çizdi. Avrupa Birliği'nin salgınla mücadelesinin "simetrik" olmadığı yönünde ifadede bulunan Macron bu durumun düzeltilmemesi halinde Avrupa'nın ekonomik olarak çıkmaza sürükleneceğini vurguladı ve birlik ülkelerinin salgınla beraber mücadele etmesi gerektiğini savundu.

Fransa Kısa Zamanda Yanıt Bekliyor

Macron Avrupa Birliği'nin en kısa zamanda ortak bir plan oluşturması gerektiğine dikkat çekti ve Avrupa'da hiç görülmemiş gayrisafi yurt içi hasılanın %5, %10 düşeceğinin öngörüldüğünü söyledi.

Macron açıklamasına şu şekilde devam etti: "Kovid-19 salgının yol açtığı sorunlara ilişkin dayanışma içerisinde güçlü bir çözüm bulunması gerekiyor. AB Komisyonunun da bu konuda çalışmasını istedik. Fransa çok açık şekilde en kısa zamanda en güçlü yanıtı istiyor. Hızlı ve güçlü yanıt konusunda ortak görüş var. Ancak oluşacak mekanizma konusunda anlaşmazlıklar söz konusu."

Salgından etkilenen Avrupa ülkelerine ve sktörlere mali yardım sağlanmasının gerekli olduğunu bildiren Macron bu yönde ülkeler arası anlaşmazlıkların olduğunu da öne sürdü.

Ayrıca Macron pandeminin neden olduğu ekonomik krize Avrupa'nın ortak çözüm bulmaması durumunda Avrupa'nın geleceğinin olmayacağına da inandığını söyleyerek "Avrupa'nın bir parçasını terk edersek tüm Avrupa çöker." şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

İlginizi Çekebilir