27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Maç Kuralları Değişiyor

Maç Kuralları Değişiyor

Gündem

Dünyayı uzun süredir etkisi altına alan Koronavirüs salgını, beraberinde maç oynama sıklığının artışını getiriyor. Salgının kısmen etkisini azaltmasıyla devam edecek futbol ligleri ve kupa maçları, daha dar bir zaman aralığına sıkışıyor. Bu durum, futbolcuların daha çok yorulmaları anlamına geliyor. FİFA bu durumu dikkate alarak, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB)’na oyuncu değişikliği konusunda teklifte bulunmuştu. IFAB, FIFA’nın teklifini uygun bularak oyuncu değişikliğiyle ilgili kuralda değişikliğe gitti. Buna göre, oyuncu değişiklik hakkı 3’ten 5’e çıkarılırken bu değişikliğin zamana oynama maksadıyla kullanılmaması için en fazla üç kere oyun durdurularak yapılması kararı verildi.

Geçici Bir Uygulama

2020 yılı için geçerli olacak kurala göre uzatmalara kalan maçlarda değişiklik hakkı, altıya çıkarken, maçın ilk 90 dakikasında yapılmayan değişiklikler uzatma süresinde kullanılabilecek.

Kural 2020 yılı için geçerli olacak. Ancak, ihtiyaç duyulması halinde IFAB ve FIFA kuralın süresini 2021 yılına da uzatabilecek.

IFAB bu değişikliğin yanında, VAR (Video yardımcı hakem) uygulamasını da ülke federasyonlarının tercihine bıraktı.

İlginizi Çekebilir