06
Pzt, Ara
28 Yeni Haber

Lisede Sınıfta Kalma Sistemi Geri Geliyor

Lisede Sınıfta Kalma Sistemi Geri Geliyor

Gündem

Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapan Ziya Selçuk, liselerde tekrar sınıfta kalma ve ikmal uygulamalarının hayata geçirileceğini açıkladı. Bakan Ziya Selçuk, "Okul ve öğrenci başarısını yükseltmek için gerekiyorsa eğer öğrenci ikmale kalacak ve imkanları doğrultusunda dersini okulda ya da uzaktan eğitim sistemiyle alacak" şeklinde konuştu.

Bakan Ziya Selçuk, açıklamalarında sınıf tekrarı sisteminin kaldırılması neticesinde öğrencilerin performanslarının olumsuz olarak etkilediğini de belirtti.

Başarıyı Tekrar Yükseltmek İçin

Basına açıklamalarda bulunan Bakan Ziya Selçuk, "Sınıf geçme noktasında, tam manasıyla bir ön koşul olarak öğrenme süreçlerini ön planda tutacağız. Şu an için sınıf tekrarı bulunmadığı için öğrencilerimizin hedef noktasında algıları ve dolayısıyla da performansları düştü.

Okul ve öğrenci başarısını yükseltmek için gerekiyorsa öğrenci ikmale kalacak ve imkanları doğrultusunda dersini okulda ya da uzaktan eğitim sistemiyle alacak. Yaz aylarında ikmal çalışmaları da yapılabilecek" ifadelerini kullandı.

Yeterliliği Ölçeceğiz

Bakan Ziya Selçuk temel dersler içinde aşamalandırmaya gideceklerini belirterek, "Mesela matematik dersi üçe bölünecek ve matematik 1, 2, 3 şeklinde olacak. Matematik 1 bölümünü geçemeyen öğrenci matematik 2 bölümünü alamayacak. Türkçe eğitim kalitesini yükseltmek amacıyla yeterliliği ölçmeye dayalı bir eğitim altyapısını kuracağız" dedi.

Bakan Selçuk, ayrıca şu an tasarım aşamasında bulunan yeni karne çalışmaları hakkında da konuştu, "Yeni karnelerde not yanında başarının ya da eksikliklerin sebepleri de belirtilecek" dedi.

İlginizi Çekebilir