01
Çrş, Ara
27 Yeni Haber

Libya Mutabakatı Tepkilere Neden Oldu

Libya Mutabakatı Tepkilere Neden Oldu

Gündem

Libya ile Türkiye arasında 27 Kasım tarihinde imzalanan deniz yetki alanının sınırlandırılması anlaşması Akdeniz’de hak iddia eden bazı ülkelerin tepkisine neden oldu. Tepki verin ülkeler arasında İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs yer aldı.

İlk Açıklama İsrail’den Geldi

Yapılan mutabakat için ilk tepki gösteren ülke İsrail oldu. Ülkenin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Türkiye’nin Libya ile bu anlaşmayı yaparak deniz alanındaki kanunları hiçe saydığı ve barışı bozmaya yönelik hareket ettiği ifade edildi. Yaptığı anlaşma ile Yunanistan’ın haklarını da tehlikeye attığını ve İsrail’in bu konuda Yunanistan yanında yer aldığı bildirildi.

Yapılan anlaşma sonrasında bir tepki Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden geldi, onlar tarafından yapılan açıklamada da Türkiye’nin Rum kesiminin haklarını hiçe saydığı ve söz konusu hakları korumak için her türlü yolu deneyecekleri açıklandı.

Bu iki ülke dışında Yunanistan ve Mısır’da açıklamalar yaparak Türkiye’nin yaptığı anlaşmanın geçersiz olduğunu açıkladılar. Akdeniz’de hakları olduğunu iddia eden ülkelerin tepkilerine karşılık cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da açıklama yaptı ve yapılan anlaşmanın meşru olduğunu ifade etti. Ayrıca Erdoğan bu ülkelerin olmayan haklarını aradıklarını ifade ederken boşuna uğraştıklarını ve anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle çalışmaların başlayacağını anlattı.

Libya İle Yapılan Mutabakatın Önemi

Ülkelerin tepkisini çeken bu anlaşma Türkiye için oldukça önemli bir anlaşmadır. Bu anlaşma ile Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hakları garanti altına alınmış oldu. Ayrıca Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de siyasi üstünlüğü arttı. Libya mutabakatının bir diğer önemi de ülkenin ilk defa bir kıyı komşusu ile denizlerde yetki sınırlandırması anlaşması imzalaması oldu.

İlginizi Çekebilir