19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

Libya Müftülüğünden Ayasofya Hakkında Açıklama

Libya Müftülüğünden Ayasofya Hakkında Açıklama

Gündem

İstanbul’da yer alan ve yıllardır müze olarak kullanılan Ayasofya’nın camiye çevrilmesinin ardından yurt dışındaki ülkelerden çeşitli açıklamalar paylaşıldı. Bu açıklamaların bir kısmında karara tepki gösterilirken bir kısmında ise tebrik edildi. Libya müftülüğü ise kararın doğruluğunu yansıtan ve kararı eleştiren kişilere tepki veren bir açıklama paylaştı.

Mısır’a Tepki Gösteren Paylaşım

Ayasofya kararına dair olumsuz açıklamalar yapan ülkeler genellikle Hristiyan ülkelerdi ancak Mısır’dan yapılan açıklama herkesi şaşırttı. Ülkede Müslüman halkın sayısının fazla olmasına rağmen Mısır’dan yapılan açıklamada Ayasofya’nın cami olarak kullanılmasının doğru olmadığı belirtilmişti. Bunun üzerine Libya’dan Mısır’a tepki verdi. Libya Müftülüğü yaptığı açıklamada yapılan açıklamanın ancak zalim yöneticilerin desteğini alacağını ve Allah’ın razı gelmeyeceği savunmaların doğu olmadığı savunuldu. Ayrıca Ayasofya kararına olumsuz yaklaşanları şaşkınlıkla izledikleri belirtildi.

Tarihin Şanlı Olayı

Libya müftülüğünün yaptığı açıklamada 86 yıl sonra tekrar cami olarak kullanılmaya başlanacak olan Ayasofya kararının tarihin şanlı olayı olduğu ifade edildi. Ayrıca açıklamada başkan Erdoğan ve Türk halkı tebrik edildi.

İlginizi Çekebilir