28
Prş, Eki
25 Yeni Haber

Libya'dan Resmi Yardım Talebi

Libya'dan Resmi Yardım Talebi

Gündem

Libya ve Türkiye arasında devam eden askeri yardım konusunda yabancı basından bir iddia daha geldi. Libya hükümeti tarafından Türkiye ile yapılan bir görüşme sonucunda resmi olarak askeri yardım talep edildiği haberleri yapılmaya başlandı. Hafler'e bağlı adamlar tarafından yapılan saldırıların tamamen ortadan kaldırılması için deniz, kara ve hava yoluyla destek sağlanması için yardım istedikleri konuşuluyor. Erdoğan tarafından en son yapılan yorumda ise Libya'ya gitmek için davet bekledikleri bilgisi verilmişti.

Davete İcabet Edilmesi

Recep Tayyip Erdoğan'a Libya konusunda sorulan sorular hakkında davete icabet edilmesi gerektiği konusunda yorumlar yapılmıştı. Herhangi bir davet olmadığından dolayı şuan için bir yolculuğun söz konusu olmadığının da altı çizilmişti. Bu haberlerden kısa bir süre sonra Libya'nın Türkiye'yi davet ettiğine dair dış basında haberler çıkmaya başladı. Resmi olarak henüz böyle bir durumun olup olmadığı konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Büyükelçi'den Uzmanlık Açıklaması

Libya'nın Büyükelçisi Ankara'da yapılan bir açıklamada yeteri kadar yerel personellerinin olduğunu açıklamıştı. Buna karşılık askeri anlamda ise uzmanlık açısından yardım alabileceklerini dile getirmişti. Libya ve Türkiye arasında bir kardeşlik bağı olduğunun da altı çizilmişti. Bunun için Erdoğan ise davet gelmesi halinde değerlendireceklerini söylerken beklenen haberin geldiği düşünülüyor. Yakın zamanda ise askeri olarak ülkeler arasında detaylı konuşmaların yapılması ve destek sağlanması da beklenen arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir