28
Prş, Eki
26 Yeni Haber

Kuzey Kore Roket Fırlatmaya mı Hazırlanıyor?

Kuzey Kore Roket Fırlatmaya mı Hazırlanıyor?

Gündem

Pyongyang yakınlarındaki bir tesisin uydu görüntüleri Kuzey Kore'nin bir füze ya da uydu fırlatmaya hazırlanıyor olduğunu gösteriyor.

Faaliyetteki artış, Kuzey Kore'nin balistik füzelerinin ve roketlerinin çoğunun toplandığı Sanumdong olarak bilinen bir site civarında.

Bu hafta başlarında, Kuzey Kore'nin Sohae'deki ana roket fırlatma sahasının yeniden inşa edildiği raporları geldi.

Sohae'yi parçalama çalışmaları geçen yıl yapılan zirvenin ardından başlamıştı, ancak fotoğraflara göre bazı tesislerin inşaatına yeniden başlanmış.

 Cuma günü ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore silah testine devam ederse hayal kırıklığına uğrayacağını söyledi.

Analistler bu aşamada Pyongyang'ın bir füzeyi test etmekten çok bir uydu fırlatmaya hazırlanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyor.

Ancak ABD bu haftanın başlarında bunun Kuzey Koreli lider Kim Jong-un'un Başkan Trump'a verdiği taahhütlerle tutarsız olacağını söyledi.

Kuzey Kore Roket Fırlatmaya mı Hazırlanıyor?

 Sanumdong'da neler oluyor?

Sanumdong'un etrafında hareket eden büyük araçlar görüldü, eskisi gibi bir tür füze ya da roket fırlatma alanı için hazırlık yaptığı görülüyor.Uydu görüntüleri ABD kamu radyo ağı NPR tarafından yayınlandı.

BBC'nin Seul muhabiri Laura Bicker, Kuzey Kore’nin, Trump ve Kim Jong-un arasındaki Hanoi’deki görüşmeleri sonrasında, bir anlaşma önereceğini umarak,  ABD’yi test ediyor olabileceğini söyledi. Ve BBC muhabiri uzmanların uyduları fırlatmak için kullanılan roketlerin uzun menzilli füzeler olarak kullanılmaya uygun olmadığını belirtti.Geçtiğimiz hafta Vietnam başkentindeki iki lider arasında uzun süredir beklenen toplantı, Kuzey Kore'nin nükleer programını kısıtlama isteğinde bulunma konusundaki farklılıkları üzerinde bir anlaşma yapılmadan sora ermişti.

 Sohae sitesi ne olacak?

 Tongchang-ri sahasındaki Sohae fırlatma tesisi uydu ve motor testlerinde kullanılmış ancak hiçbir zaman balistik füze fırlatmalarında kullanılmamıştır.Bu haftaki birkaç Amerika merkezli Stratejik ve Uluslar arası Çalışmaları Merkezinin edindiği uydu görüntülerine göre roket fırlatma rampasında yapıların yeniden inşasında hızlı ilerleme kaydedildiğini gösteriyor. Yonhap Haber Ajansı ise tesisteki çalışmaların alarm verdirecek düzeyde olmadığını belirtti.ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Kuzey Kore’nin nükleer silahların yok edilmesi konusunda ilerleme kaydedilmediği takdirde daha fazla yaptırımla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

İlginizi Çekebilir