27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Kuzey Anadolu Fay Hattındaki İstanbul'da Deprem Çalışmaları

Kuzey Anadolu Fay Hattındaki İstanbul'da Deprem Çalışmaları

Gündem

Aktif olduğunu son zamanlarda yaşanan bir veya bir kaç depremle hissettiren kuzey anadolu fay hattı özellikle yoğun bir nüfusa sahip olan İstanbul'da gerçekleşmesi durumunda büyük bir yıkıma sebep olacaktır. Bu konu hakkında araştırmalar yapan pek çok profesörün ortak görüşü İstanbul'da yakın zamanda beklenen deprem şiddeti için belirlediği rakam 7 ve üzeri şiddetinde olması yönünde.

Yine İstanbul'da yaşanacak depremden en çok etkilenecek ilçe, az veya orta şiddette etkilenecek ilçeler hakkında araştırmalarda bulunarak ve deprem haritasında da belirlenen ilçelerin fay hattına yakınlığı tespit edilerek çalışmalar yapan uzmanların görüşleri doğrultusunda bu ilçelerin hangileri olduğu konusunda bilgi faydalı olacaktır.

En Çok Etkilenecek İlçeler

39 İlçeye sahip olan İstanbul'da son güncellemelerle toplanma alanları yeniden belirlenerek deprem hazırlıklarına hız verilmektedir.

1999 yılında da çok zarar gören Avcılar, Bakırköy, Küçükçekmece, Güngören, Beylikdüzü, Zeytin burnu, Bahçelievler, Kadıköy, Fatih, Üsküdar, Maltepe, Ataşehir, Ümraniye, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla, Sancaktepe ve Adaların tamamı olmak üzere 19 mahalle.

Yapısal olarak en çok çöküntünün beklendiği ilçeleri ise uzmanlar eski yerleşke olan Beyoğlu ve Fatih olarak belirlemiş durumdalar.

Uzmanların 1999 yılındaki büyük depremden sonra daha şiddetli bir depremi yaşayacağı İstanbul için tüm araştırmaları yaparak kentsel dönüşüm çalışmalarının zamanında yapılmamasının bu depremde büyük felaketlere yol açacağı yönünde görüş birliği içerisindeler

İlginizi Çekebilir