06
Pzt, Ara
28 Yeni Haber

Kovid-19 Testine Yeni Kriterler Eklendi

Kovid-19 Testine Yeni Kriterler Eklendi

Gündem

Türkiye’de yaşayan kişilerin koronavirüse yakalanıp yakalanmadığının anlaşılması için Sağlık Bakanlığı’nın yapmakta olduğu kovid 19 testine yeni kriterler eklendi.

Bu kriterlerin hastalarda görülmesi durumunda teste tabi tutularak koronavirüs kapıp kapmadıklarının anlaşılmasının sağlanması amaçlandı.

Testlerdeki Yeni Kriterler

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan güncellemeyle belirlenen yeni test kriterleri arasına koku kaybı, ishal, baş ağrısı ve boğaz ağrısı eklendi. Buna göre kovid 19 testleri bu belirtilerden birini taşıyan hastalara da yapılacak. Bu testin yapılmasında hastada yeni kriterlerden birinin bulunması ve bu belirtilerin sebebinin anlaşılamaması durumu eklendi.

Ateş Ve Öksürüğe Test Yapılıyordu

Bakanlık tarafından güncelleme yapılmadan önce hastalarda ateş yüksekliğe ve öksürük durumuna bakılıyordu. Bu belirtilerin olduğunun tespit edilmesiyle kovid 19 testi yapılıyordu. Yenilenen kriterlerle birlikte artık koku kaybı, tat kaybı ve ishal belirtileri olan kişilere test yapılacak, Ayrıca testte virüs olan kişilerle temas edip etmeme özelliği aranacak.

İlginizi Çekebilir