28
Prş, Eki
25 Yeni Haber

Koruyucu Malzemeler İade Ediliyor

Koruyucu Malzemeler İade Ediliyor

Gündem

Büyük Britanya Ülkemizden ithal ederek aldığı dört yüz bin koruyucu giysiyi kalite standartlarına uygun olmadığı için geri göndermeye karar verdi. İngiliz hükümetinin koruyucu kıyafetler için ödediği paranın iadesi hakkında bir bilgi verilmedi. İngilizler, Nisan 2020 tarihinde Türkiye’den aldıkları 400 bin adet koruyucu ekipmanın ülke standartlarına uymaması nedeni ile kullanmayacak.

İngiltere ülkesindeki Korona virüs hastalarını iyileştirmeye çalışan sağlık çalışanlarının ihtiyacı olan özel koruyucu malzemeleri karşılamak için Nisan’da Türkiye’den 84 ton malzeme ithal etmişti. Fakat İthali gerçeklesen ürünlerin ülkedeki kalite standartlarını karşılamadığı açıklandı. Konusu geçen malzemelerin bir depolama yerinde bekletildiği açıklandı.

Ülke Standartlarına Uygun Değil

Covid 19 pandemisinin İngiltere ‘ye bulaşmasından sonra sağlık personelleri kendileri için yetecek kadar koruyucu malzeme verilmediğini belirtiyor. İngiltere Sağlık Bakanlığı ise maske, eldiven, siper ve tüm koruyucu malzeme ihtiyacının karşılanması için tüm ülkede üretimi arttırıcı faaliyetlerin yapıldığı ve yurt dışından alım süreçleri ile ilgili çalışmalar yapıldığını belirtti.

Kişiye özel koruyucu malzeme Covid-19’a yakalanmış vakaları tedavi etmeye çalışan sağlık personelleri için son derece önemli. Bu malzemeler olmadan sağlıkçılarda Korona virüs tehditti altında kalıyor.

İlginizi Çekebilir