27
Çrş, Eki
23 Yeni Haber

Koronavirüse Karşı Aşı Enstitüsü Harekete Geçti

Koronavirüse Karşı Aşı Enstitüsü Harekete Geçti

Gündem

Çin'de ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan koronavirüsten ölen kişi sayısı 17 bini aştı.

Yüz binlerce vakanın olduğu salgın, Türkiye'de 37 kişinin ölümüne neden oldu. Koronavirüs ile mücadelenin devam ettiği bu günlerde ilk hamle Sağlık Bakanlığına bağlı Aşı Enstitüsü'nden geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamaya göre, koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmalarına başlandı. Bakan Koca, Maliye Bakanlığı tarafından da fon oluşturulan enstitüye her türlü desteğin verildiğini aktardı.

Çin, ABD ve İsrail'de Aşı Çalışmaları Devam Ediyor

Koronavirüs aşısı için çalışmaları devam eden üç ülkeye ek olarak Türkiye'de de çalışmalar başlatıldı. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olan Serhat Ünal, virüse karşı yapılan aşı çalışmalarının önemli bir yol aldığını açıklamıştı. Ünal, klinik deneme aşamasında olan Çin, İsrail ve ABD'nin aşıyı insanlarda denemeye başladıklarını belirtmişti.

Aşı 12 Ay Sonra Kullanılabilir

Çalışmalar sonucu üretilecek olan aşının en az 12 ay sonra kullanılabileceğini aktaran Serhat Ünal, influenza (grip) tablosuna dikkat çekti. İnfluenzanın yaz döneminde güney yarım kürede yayılıp kış döneminde ise tekrar kuzey yarım küreyde görüldüğünü hatırlatan Ünal, koronavirüs seyrinin farklı olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir