21
Cu, Oca
32 Yeni Haber

Koronavirüs Tedavisinde Umut Veren Gelişme Gaziantep Üniversitesinden Geldi

Koronavirüs Tedavisinde Umut Veren Gelişme Gaziantep Üniversitesinden Geldi

Gündem

Türkiye'de koronavirüs konusunda tedavi umudu doğdu. Gaziantep Üniversitesi, iyileşen Koronavirüs hastalarından alınacak plazmanın nakli yolu ile tedavi çalışmalarında sona geldi. Nisan sonuna dek bu tedavi yönteminin tamamlanacağı duyuruldu.

Antikor Aktarımı

Konuya ilişkin konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü olan Prof.Dr Ali Gür, bu tedavi ile antikor aktarımını plazma nakli ile gerçekleştireceklerine vurgu yaparak, Kovid-19 hastalığını yenen kişilerden alınacak kanın parazit, virüs ve bakteri gibi patojenlerden arındırılması sureti ile ayrıştırılacak plazmaların diğer hastalara verileceğini ifade etti.

Zararlı Patojenler Olmayacak

Daha öncede dünyada kan değişimi yapıldığını ancak bu nakil esnasında zararlı patojenlerin de yeni hastaya geçtiğini, şimdi kendilerinin bu sorunu çözdüklerini belirten Gür, ayrıştırılan kan ile tedavi amaçlı son hazırlıklarını yaptıklarını söyledi.

İyileşen hastaların Kan bağışı yapmasının önemine değinen Gür, "Donörlerimizin kanı bir çok insana umut olacak" dedi.

Tedavi üzerinde projeyi yürüten Doç.Dr. Umut Elboğa ise donörlerin vereceği kanın, sistem üzerinde çoğaltılması sonrası iki işlemden geçirilerek yeni enfekte hastalarda kullanılabileceğini belirtti.

İlginizi Çekebilir