19
Sal, Eki
23 Yeni Haber

Koronavirüs Mağdurları Çin'e Dava Açabilecek

Koronavirüs Mağdurları Çin'e Dava Açabilecek

Gündem

Çin'de ortaya çıkan ve dünya ülkelerine yayılarak hayatı durma noktasına getiren Koronavirüs can almaya devam ediyor. Konunun hukuki boyutunu araştıran uzmanlar, bu virüsün bu denli yayılmasında Çin'in ihmalkarlığının kanıtlanması durumunda tazminat alınabileceği görüşünü savunuyor. Virüsten dolayı mağduriyet yaşayan ülkeler ve vatandaşlar Çin devletinin ihmali kanıtlanırsa tazminat alabilecek.

Çin Hükümeti Suçlu Mu?

Uzmanlar koronavirüsün yayılmasında Çin Hükümetinin suçlu olduğu görüşünü savunuyor. Hukukçular ise bu virüsün etkisiyle hayatını kaybedenlerin ölüm raporunda koronavirüs yazması durumunda kişilerin Çin hükümetine tazminat davası açabileceklerini belirtiyor.

İngiltere Çin'e Karşı Rapor Hazırladı

İngiltere'de Henry Jackson Derneği, Çin'in ekonomik zararlardan sorumlu olduğuna yönelik bir rapor hazırlayarak raporda Çin'in ihmallerine değinerek tazminat alınması için yapılabileceklere yer verdi. Amerikalı avukatlar ise Çin hükümetine 20 trilyon dolar tazminat davası açtı. Davada Çin'in ihmalleri madde madde anlatılarak, Çin'in konuyu üç hafta saklaması konusuna da yer verildi. Türk mağdurların da Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerine koronavirüs mağduriyeti hakkında suç duyurusunda bulunabileceği Avukat Emir Akpınar tarafından açıklandı.

İlginizi Çekebilir