20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Koronavirüs Aşısı İçin Kötü Haber

Koronavirüs Aşısı İçin Kötü Haber

Gündem

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olan Prof.Dr. Ateş Kara, koronavirüs aşısının en iyi ihtimalle 9 ay ile 1 yıl arasında geçecek sürede bulunabileceğinin altını çizdi.

Tedbir ve tedavi amaçlı olarak üretilecek koronavirüs aşısının 1 seneden önce piyasaya çıkması beklenmiyor. Salgın hastalığın tedavisinde Japonya'da üretilen ve Çin'de uygulanan ilaçlar kullanılıyor.

Pozitif Vakalarda İlaçlar İşe Yarıyor mu?

Türkiye'de bulunan ve tedavide kullanılan ilaçlara ek olarak Japonya'dan getirilen ilaçlar da tedavi planına dahil edildi. Pozitif vakalar içinde tedavi edilerek taburcu olanlar olması bu salgında alınan yolun doğru olduğunu ortaya koyuyor.

Salgın Ne Zaman Bitecek?

Koronavirüs salgınının ne zaman biteceği yönünde gelen sorulara yanıt veren Bilim Kurulu üyesi olan Prof.Dr. Ateş Kara, önümüzdeki 3 haftanın çok önemli olduğunu belirtti. Halen kullanılan ilaçlar hastaları tedavi ederken yaygınlaşmasını da önlemeye çalışıyor.

Test yapılan kişi sayısının artmasına bağlı olarak görülen vaka sayısındaki artış, vatandaşların #EvdeKal çağrısına gösterdikleri cevaba bağlı olarak kontrol altına alınabilir.

İlginizi Çekebilir