17
Pz, Eki
29 Yeni Haber

Koronavirüs Aşısı Eylül Sonuna Yetişebilir

Koronavirüs Aşısı Eylül Sonuna Yetişebilir

Gündem

Covid-19 tüm dünyada etkisini ve bulaşıcılığını sürdürüyor. Binlerce insanın ölümünden sorumlu olan virüs salgını için tüm dünya aşı geliştirmeye çalışıyor. İngiltere’nin gözde üniversiteleri arasında yer alan Oxford, aşı için eylül sonunu işaret ediyor. En iyi ihtimalin bu olduğunu söyleyen araştırmacılar, denek olarak kullanılabilecek, sağlıklı ve bulaş olmayan insanların bulunmasının, virüsün yüksek bulaşıcılığıyla zorlaşacağını açıkladı.

Dağıtım İçin Bir Buçuk Yıl

Risk grubunu oluşturmayan 18 ile 55 yaş aralığında bulunan, beş yüzden fazla kişinin gönüllü olarak denek olmak için başvurduğunu açıklayan araştırmacılar, tarama faaliyetlerinin sürdüğünü de belirtti. Bilimsel danışman Vallance ise aşının bulunduktan sonra bile tüm dünyaya dağıtılmasının bir yıl ile bir buçuk yıl aralığında olabileceğini açıklamıştı.

Fon Bulunması Zorlaşıyor

Platoyu düzleştirdikten sonra farklı sorunların karşılarına çıkacağını açıklayan Oxford araştırmacıları, insanların bulaşma riskini atlattıktan sonra doğal olarak bağışıklık kazanmış olabileceklerini ve devamında da test yapılacak ve bağışıklığı olmayanların saptanmasının zorlaşabileceğini söylediler. Araştırmacılar, fonlama konusunda da tam destek alamadıklarını belirtti.

İlginizi Çekebilir