28
Prş, Eki
25 Yeni Haber

KKTC 'de Türkiye Anketi

KKTC 'de Türkiye Anketi

Gündem

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 'nde (KKTC) yapılan bir ankete göre Kıbrıs Türk Halkı 'nın çok büyük bir kısmının adada iki devletli çözüm istediğini, Türkiye 'nin ise garantörlüğünü aynen devam etmesi istediği sonucunu gösterdi. 

Ayrıca Kıbrıs halkının Türk askerinin Ada 'dan gitmesini istemediğini ortaya çıkardı. Yapılan ankette ise KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 'nın izlediği politikalar da eleştirildi. Yapılan son ankete katılan Kıbrıs Türk Halkı 'nın yüzde 74,4 'ü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sözlediği sözlere katılmadığını belirtti. Ankete katılan halkın yüzde 83,2 'si Türkiye Cumhuriyeti 'nin garantörlüğünün aynen devam etmesi gerektiğini belirttiler. Halkın yüzde 78,6 'sı da adada yeni fikirlerin konuşulmasını destekliyor ve iki devletli çözüm istediği gözlemleniyor.

Gezi Araştırma Şirketi tarafından düzenlene KKTC genelindeki sosyal, politik ve ekonomik konular ile ilgili 26 - 28 Ekim tarihleri arasında bir anket yapıldı. Yapılan ankette toplam 4 bin 267 katılımcıya sorular soruldu.

Ankette; halkın yüzde 60,5 'i görüşmelerde taviz verildiğini söylüyor. Kıbrıs Türk Halkı 'nın yüzde 87,1 'i Rumların çözüm istemediğini düşünüyor. Sadece yüzde 7,8 'lik bir oran Rumların çözüm istediğini düşünüyor.

Yapılan ankette ise Nisan 2020 tarihinde yapılacak seçimlerinde kime oy vereceksiniz sorusuna ankete katılanların yüzde 33,9 'u Başbakan Ersin Tatar 'a oy vereceğini belirtirken 28,2 'si ise Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 'ya oy vereceğini söylüyor. Ayırca ankette yüzde 19,7 'lik bir kısım ise ana muhalefet lideri Tufan Erhürman 'a oy vereceğini belirtti.

İlginizi Çekebilir