19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

Kit İhracatında Son Söz Söylendi

Kit İhracatında Son Söz Söylendi

Gündem

Birkaç gündür kamuoyunda "Kit transferi" başlıklı bir haber yayınlanıyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili son sözü söyledi. Sağlık Bakanı Koca, Amerika'ya 500 bin adet kit gönderildiğini doğruladı.

"Aynı Kit Değil"

Koronavirüs vakasının Türkiye'yi de sarması sonucunda ülkemizde de tanı kitine büyük oranda ihtiyaç duyuluyor. Böyle bir durumda kitlerin ABD'ye satılma iddiası kamuoyunda sansasyon yarattı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyu açıklığa kavuşturarak ABD'ye gönderilen kitlerin, Çin'den gelen kitler olmadığını ifade etti. Koca, bu kitlerin yalnızca ABD'ye değil diğer ülkelere de gönderildiğini söyledi.

Chp'li Vekilden Koca'ya Tepki

Koca, ABD ve farklı ülkelere satılan kitler için farklı özelliklere sahip ve ülkemizde üretiliyor açıklaması yaptı. Çin'den gelen kitlerin 1 saat, 1 buçuk saat gibi sürede sonuç verdiğini açıklayan Koca, kendi ürettiklerimizde ise bu süre iki katına çıkıyor. Bu durum bizi yavaşlatıyor ifadelerini kullandı. CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ise Koca'ya tepki gösterirken, "Manisa'da bir tane test yokken, 500 bin testi ABD'ye satıyorlar" şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir