27
Prş, Oca
22 Yeni Haber

Kenya'da Kaçırılan İtalyan Vatandaşı Mit Tarafından Kurtarıldı

Kenya'da Kaçırılan İtalyan Vatandaşı Mit Tarafından Kurtarıldı

Gündem

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı tarafından Kenya'dan kaçırılıp Somali'ye götürülen İtalyan vatandaşı kurtarıldı. Titiz bir çalışma sonrası sağ olarak kurtarıldı. Operasyonun detayları ise filmleri aratmıyor.

Somali'ye Kaçırıldı

Alınan bilgilere göre 25 yaşındaki Silvia Constanzo Romano Kenya'nın Chakama bölgesinde kaçırılıp Somali'ye götürüldü. Kasım 2018 tarihinde kaçırılan Silvia'nın kurtarılması için İtalyan makamları Mit'e talepte bulundu.

Mit Çalışma Başlattı

Bu talep üzerine Mit, Aralık 2019 tarihinde çalışmalarını başlattı. Bölgedeki yerel istihbarat ağını kullanan Mit, İtalyan vatandaşın sağ olduğunu tespit etti. Özgür istihbari metotlarını kullanarak bölgede bulunan teknik imkanlarını devreye soktu.

Sağ Kurtarıldı

İtalya ve Somali'nin ilgili birimleri ile yürütülen çalışma sonucunda Silvia isimli vatandaş sağ olarak kurtarıldı. Ardından Mit tarafından dün Somali'nin başkenti Mogadişu'da İtalyan makamlarına teslimi sağlandı.

İtalyan basınının haberlerine göre Silvia Constanzo Romano Africa Milelel Onlus isimli yardım kuruluşunda gönüllü olarak görev alıyordu.

Silvia'nın sağ olarak kurtarılmış olması İtalya'da geniş yankı oluşturdu. İtalyan basını ise bu operasyonda çalışmalarını yürüten Mit'in etkisinden bahsetti.

İlginizi Çekebilir