06
Pzt, Ara
26 Yeni Haber

Jeofizik Uzmanından Deprem Beklentisi

Jeofizik Uzmanından Deprem Beklentisi

Gündem

Geçtiğimiz gün Akdeniz’de 6.4 şiddetinde bir depremin meydana gelmesiyle gözler jeofizik uzmanlarına çevrildi. Bunun üzerine Antalya’da hizmet veren jeofizik uzmanı Atakan Yüklü’den deprem üzerine açıklamalar geldi. Atakan Yüklü’nün yaptığı açıklamalarda Akdeniz’de daha yüksek bir deprem beklentisinin olmasıyla ilgili sözleri dikkat çekti.

Risk Bulunan 5 İlin İsmini Verdi

Atakan Yüklü açıklamalarında yaşanan 6.4 büyüklüğündeki depremin bulunduğu alanın Helen/Girit yayı olarak adlandırıldığını ve bu yay üzerinde şiddetli depremlerin geçmişte yaşandığını anlattı. Ayrıca Yüklü aynı bölgede 7 ve üzerinde şiddetli bir deprem beklediklerini anlattı. Bu büyüklükte yaşanması beklenen deprem içinde risk bulunan 5 ilin ismini verdi. Yüklü bu illerin Isparta, Burdur, Muğla, Antalya ve Aydın illeri olduğunu söyledi. Ayrıca bu illerden deniz kıyısında olanların tsunami gerçeğini yaşayabileceklerini anlattı.

Deprem Kurulu Talebi

Atakan Yüklü yaptığı deprem açıklamalarının ardından Türkiye’de deprem kurulu olması talebini iletti. Bu kurulların Türkiye’nin her bölgesine kurulması gerektiğini anlattı. Depremin olup olmayacağından daha çok insanların deprem yaşanması durumunda neler yapacaklarını öğrenmelerinin önemli olduğunu söyledi. Ayrıca depremde can kayıplarının önlenmesi için binalarda yapılması gerekenlerin yapılmasının önemini vurguladı.

İlginizi Çekebilir