27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

İtalya Parlamento Seçim Sonuçları

İtalya Parlamento Seçim Sonuçları

Gündem

İtalya'da hafta sonu gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde geçici sonuçlar belli oldu ve bu sonuçlara göre hiçbir parti tek başına iktidara gelecek oy oranına ulaşamadı. 

Oyların yarınısında fazlasının sayıldığı seçimin sonuçlarına göre hiç bir parti tek başına iktidara gelemiyor fakat sonuçlara göre aşırı sağcı partilerin oy oranlarında artış yaşandığı görüldü. Bu anlamda Avrupa Birliği karşıtı söylemleri bulunan partilere verilen destekte artış var. 

Sandıktan şimdilik çıkan sonuçlara göre en çok oyu alan eski başbakan Silvio Berlusconi'nin partisi Forza Italia, Aşırı sağcı Kuzey Ligi ve Fratelli d'Italia partilerinin oluşturduğu ittifak aldı. Bu ittifakın oy oranının yaklaşık olarak % 37 civarında olduğu belirtiliyor. 

İtalya'da mevcut iktidar olan merkez sol ittifakı ise önceki seçime göre oy kaybederek % 22 seviyelerine gerilemiş durumda. Bu oy kaybında işsizlik oranları ve son dört sene içinde ülkeye gelen sığınmacı sayılarının artması olduğu söyleniyor. 

Şu an görünen tabloda hiç bir parti veya ittifak iktidara gelemiyor tabi bu durumda farklı formüller aranarak hükümet kurma yolları denenecektir. Seçim sonrası 23 Mart'ta toplanacak olan parlamentoda yeni hükümet görüşmelerinin Nisan ayında başlaması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir