28
Cu, Oca
21 Yeni Haber

İstanbul İçin Su Sıkıntısı Kapıda

İstanbul İçin Su Sıkıntısı Kapıda

Gündem

İstanbul'da barajlardaki su doluluk oranı bir önceki yıla göre %31 daha az. Korona virüs salgını nedeniyle sık sık ellerin yıkandığı bu dönemde İTÜ Öğrenim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, ilerleyen günler için su tasarrufu uyarısında bulundu.

Son 10 yıla bakıldığında barajların doluluk oranı, son 10 yılın en düşük ikinci seviyesinde bulunuyor. Geçen yıl ise aynı zamanlarda barajların doluluk oranı %94 seviyelerindeyken, bu yıl %63,92 olarak ölçüldü.

El Yıkarken Su Tasarrufuna Dikkat

Bahar aylarının gelmesiyle ve önümüzde Nisan ve Mayıs ayları bulunurken yağışlar gittikçe azalıyor. Fakat şuan içinde bulunduğumuz Korona virüs salgınından dolayı da ellerin sık sık ve en az 20 saniye boyunca sabun ve su ile yıkanması ve bol su tüketilmesi gerekiyor. Hijyen kurallarına uymak son derece önemli olsa da bu hijyen kurallarına uyarken suların gereksiz yere harcanmaması da oldukça önemli. Çünkü su kullanımına dikkat edilmezse, şu an zaten az olan baraj seviyesi önümüzdeki yaz döneminde daha da düşerek, İstanbul için sıkıntılı günler oluşturabilir.

İlginizi Çekebilir