19
Sal, Eki
23 Yeni Haber

İsrail 'de Türkiye Anketi

İsrail 'de Türkiye Anketi

Gündem

İsrail 'de bulunan bir düşünce kuruluşunun düzenlediği ankete göre, ankete katılanların yüzde 53 'ü Türkiye ile İsrail arasındaki siyasi ilişkilerin geliştirilmesini istiyor. Katılımcıların yüzde 32 'si ise bu duruma karşı çıkıyor.

İsrail 'deki Ramat Gan kenti merkezli İsrail Bölgesel Dış Politikalar Enstitüsü (MITVIM) tarafından düzenlenen ankete 700 kişi katıldı. Yapılan anket sonuçlarına göre, İsraillilerin yüzde 53 'lük oranı Türkiye ile İsrael arasındaki siyasi ilişkilerin geliştirilmesi düşünüyor. Yüzde 32 'si bunu desteklemiyor.

İsrail Bölgesel Dış Politikalar Enstitüsü (MITVIM) 'in "İsrail 'in Dış Politika Endeksi 2019" başlığıyla beraber, yüzde 3,5 'lik bir hata payının düşünüldüğü Eylül ayında yapılan ankette, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerle ilgili net bir tavır sergilemeyenlerin oranı yüzde 15.

Düzenlenen ankette İsraillilerin yüzde 45 'lik bir oranı, Filistin ve İsrail olarak iki devletli çözümü destekleyen Avrupa Birliği 'ni (AB) ise düşman olarak gördüğü ortaya çıktı. İsraillilerin yüzde 68 'lik oranı, Tel Aviv yönetiminin İsrail ve Orta Doğu ülkeleri arasında iş birliğinin mümkün olduğuna inanırlarken, yüzde 20 'lik bir kısmı ise bunu mümkün görmüyor.

İsrail 'in Körfez ülkeleriyle, Filistin - İsrail barış sürecinde bir ilerleme sağlanamaması halinde ise barış anlaşması yapabileceğine inananların sayısı yüzde 46 . Barış sürecinde ilerleme sağlanarak Körfez ülkeleriyle anlaşma olasılığına inanların sayısı ise yüzde 32 iken görüş belirtmeyenlerin sayısı da yüzde 22 oranında.

İlginizi Çekebilir